ENGÜZEGİN TARİHİ

ADMİN: Kasabamız olan AĞILBAŞI - ENGÜZEK'in tarihi konusunda kimimiz çok az, kimimiz ise kulaktan dolma bilgilere sahibiz.Siz araştırmacı yazar olarak bu konuda bizlerden çok daha fazla bilgiye sahipsiniz.ENGÜZEK'liler kimlerdir, nereden gelmişlerdir, kaç kişi gelmiştir, bu konularda bizi aydınlatırmısınız...

HALİL YAZGAN: Öncelikle köyümüz için güzel bir site yapmışsınız, başarılarılarınızın devamını dilerim.
ENGÜZEK'lilerin tarihini zamanında araştırdım, bu konuda size elimden geldiğimce yardimci olurum ama hemen şunu belirtmek istiyorum, bazı insanlar benim sizinle paylaştıklarıma yanlış diyebilirler, o kendi düşünceleridir saygı duyarım, benim araştırma sonucum bu şekilde olduğunu belirtmekte, başta bunu belirtmek istiyorum.

Engüzek’lilerin Hepsi Bir Yerden Gelen Bir Topluluk Değildir.
Engüzek’liler, Farklı Kabilelerle, Farklı Ailelerle, Farklı Yerlerden Gelen Bir Topluluktur.
Engüzek’liler Türkmenistan’dan Gelmiştir Ve Türkmenistan’daki Bu Köyün Şimdiki Adı İse Kümbet Köyüdür.
Türkmenistan’dan Gelen Engüzek’liler Kars, Erzurum, Bingöl, Elazığ, Malatya Ve Kahramanmaraş’a, Bir Koluda Karadeniz’den Ege Bölgesine Yerleşmişlerdir.
Bu Aslında Büyük Bir Aşiret.
Türkmenistan’dan Gelen Engüzek’lilerin Bir Kolu Erzurum Üzerinden, Tunceli’nin  Pertek İlçesine, Oradan da Elazığ Baskile Yerleşmişlerdir.
Köyümüzde 1560 Yıllarında Buradan Gelen 14 Ailelik Küçük Bir Topluluktur.
Bu Aileden Zeyve Aşireti Şimdiki Akçadağ’ın Zeyve Köyüne yerleşmiştir
Oradan 3 Kola Ayrılırlar..
1 Kolu Hekimhan’a Gidip buraya yerleşiyor,
2.Kolu Akçadağ’da Dimezin Köyüne Yerleşiyor,
3. Kolu, 7 Kardeşte Şu anki Engüzek’e Yerleşiyor,

Engüzek’liler Bu Köye Gelmeden Önce Burada Kışla İsminde Büyük Bir Köy bulunmaktadır.Kışla İsmi Şuanda Aşağı Köy Dediğimiz Bölgeye Denilir. Buradaki Kışla Bildiğimiz Kışın Gidilip Kalınan, Kışlak Anlamındaki Kışla Değildir.Buradaki Kışla İsmi O Köyden Engüzek’lilerin Köye Yerleşmeden Önceki Köyün İsmidir.
Bu Köyde 1560 Tarihinde 74 Aile Bulunmaktadır.
Engüzek’liler Kışla Köyüne Geldiğinde, Şimdiki Gedene Mevkisine Çadırlarını Kurup Buraya Yerleşirler.
O Zaman Kışla Köyünde Vergi Toplayan din görevlileri vardi, O Günün Koşuluyla Din Görevlileri Aynı Zamanda Devlete Vergi Topluyorlardı.
Din Görevlisi Engüzek’lilerdende Sıkça Vergi Toplamaktadır. Engüzekliler vergi Toplama Gelen Hocayı Burada Öldürürler.
O Zamanki Köylüler Yani Kışlalılar Hocayı Öldürülmüş Olarak Bulurlar.
Bunun Üzerine Korkan Kışlalılar, Tedirgin Olurlar Ve Büyük Bir Kısmı Korku Ve Telaşla Köyü Terk Etmek Zorunda Kalırlar.
Kışla Köylülerinin Büyük Bir Kısmı Telaşa Ve Korkuya Kapılıp Köyü Terk Ettikten Sonra Engüzek’liler Kışla Köyüne Yerleşmeye Çalışırlar.
Bu Dönemde Engüzek’liler ile Kışlalılar Arasında Büyük Bir Mücadele Başlar. Engüzek’lilerin Sayısı Az Olduğundan Dolayı, Kışlalıların Büyük Baskı Ve  Şiddetine Maruz Kalırlar.Engüzek’liler Bu İşin Böyle Olamayacağını Anlarlar Ve Kışla Köyünün Çevresinde Yerleşmiş Olan Şiştolar Kabilesi Ve Bektaş’lar Kabilesiyle Birlik Olur Ve Kışla Köylülerinin Üzerine Hep Birlikte Giderler Ve Kışla Köylülerini Buradan Sürerler.
Şu Anda Engüzek de O Köyün Yerlileri Olan Kışlalılardan Kimse Kalmadığı Söylenir.Fakat Yapmış olduğum Araştırmalar Sonucunda Bunun Doğru Olmadığını Gördüm. Engüzek de Kurdolar Ve Tarholar Köyün Yerlileridir.Yani Kışlalılardır.Tarholar Kulalılardır, Bu Kabileden Şuanda Engüzek de Kalan kimse Yoktur Ama Kurdolar Halen Engüzek de Yaşamaktadır.
Engüzek’liler İle  Şiştolar Ve Bektaşlar Kabileleri Birleşip Şu anki Aşağı Köy Dediğimiz Yerin Bir Tarafına Yerleşmişlerdir.Sonradan Gelen Diğer Kabileler İse Köyün Diğer Tarafına Yerleşmişlerdir. Sonradan Gelen Kabilelerin Hepsi Çelem Deresinin Doğusuna Yerleşmiştir. Kabileler Daha Sonraları Oturum yerlerine Göre Birlik Olmuşlardır.

Röpörtaj: Barış ASLAN

Kaynak : Araştırmacı Yazar, Halil YAZGAN