ANA SAYFA

 

OKUMAMAK İÇİN BAHANENİZ YOK!

Ağılbaşı’nda oluşturulan kitaplıkta kitap okumamak için bahaneye yer yok. Okuyucular için her şey düşünülmüş. Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için oyuncak bölümü bile oluşturulmuş.

Okuyucular ve belediye çalışanları tarafından oluşturulan kitaplıkta okumayı teşvik etmek için her şey düşünülmüş. Kitap okumak isteyene kitap, çocuklara oyuncak, müzik sevenlere müzik aletleri. Yönetim ise okuyuculara bırakılmış durumda.

Malatya’nın Darende ilçesine bağlı Ağılbaşı Beldesi’nde mahalle evi bünyesindeki kitaplık, birçok kütüphaneye örnek olacak hizmetler veriyor. 

YÖNETİM OKUYUCULARDA

Belediye çalışanları ve okuyucuların tarafından klasik romanlar, başvuru kitapları, güncel yayınlar halinde konulara ayrılarak kayıtları yapılmış. Kitaplığın yönetimi, okuyucular arasında yapılan seçimlerle işbaşı yapıyor. İşbaşına gelen kişi kitaplığın işleyişinden bir dahaki seçimlere kadar sorumlu. 

ÇOCUK OYNARKEN OKUMAYA HAZIRLANIYOR

Kitaplığın en dikkat çekici özelliği çocuklara kütüphane ve okuma alışkanlığını kazandırmak amacıyla oyuncak bölümünün unutulmamış olmaması. 

Bu uygulamanın yaklaşık 10 yıl önce başladığı belirtilirken, çocukların oyuncak ve kitap okuma ihtiyaçları bu şekilde karşılanmaya çalışılıyor. 

KÜLTÜRÜN UNUTULMAMASI İÇİN HİZMET

Belde kitaplığındaki bir diğer dikkat çeken köşesi ise müzik aletlerinin kullanıldığı bölümün bulunması. Gençlerin özellikle halk kültürünün vazgeçilmez müzik aleti olan bağlama öğrenmesi ve kendilerini geliştirmelerine yönelik olarak düşünülmüş bu bölüm.