ENGÜZEKLİLER CEM VE KÜLTÜR EVİ ACILDI

Kapladığı alan itibariyle Türkiye’nin en büyük cemevi olan Engüzekliler Cem ve Kültür Evi Dilek’te açıldı. Açılışta konuşan CEM Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan “Engüzeklilerin açtığı bu cemevi, bundan sonra cemevi yapmak isteyenlere cesaret verdi” dedi.

Engüzekliler Cem ve Kültür Evi Malatya’nın Dilek beldesine bağlı Gölpınar Mahallesi’nde açıldı.

Cemevinin açılışını, Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Merkezi (CEM) Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, AK Parti Malatya Milletvekili Cemal Akın, AK Parti Malatya İl Başkanı Bülent Tüfenkci’yle Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan yaptı.

“CESARET VERDİ”

Cemevinin açılışında konuşan CEM Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, “Bu cemevinin açılmasına vesile olan katkısı olan kardeşlerime canı yürekten şükranlarımı sunuyorum. Battal Gazileriyle, Doğan Dedeleriyle, Hüseyin Dedeleriyle bu büyük Malatya’da, cemevinin yapılmamış olması büyük bir eksiklikti. Siz Engüzekliler olarak bu cemevini yaparak bu eksikliği giderdiniz.

Bundan sonra da cemevi yapmak isteyenlere büyük cesaret verdiniz. Bu cemevi, insanların bu bölgede barış içinde yaşayarak, sevgiyle birbirine bakarak, siyasetçilerin oyununa gelmeden kendi aralarındaki bağları koparmadan Alevi-Sünni ayrımına düşmeden birlikte yaşamalarına sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

“ÇATIŞMA ORTAMINA ÇEKİLİYOR”

Türkiye’yi Alevi-Sünni çatışmasına çekmek isteyenlere en güzel cevabın verildiğini belirten Doğan, şunları söyledi: “Türkiye’de Alevi-Sünni ayrımı yaparak siyaset yapmaya çalışanlara, bu dinsel ayrımı yaparak ülkeye bölmek isteyenlere Engüzekliler yapmış olduğu bu cemeviyle en güzel cevabı vermişlerdir. Sünni kardeşlerimizi kucaklayarak, onların da cemevine gelerek cemlerin nasıl yapıldığını, İslam’ın nasıl anlatıldığını, Kuran’ın nasıl anlatıldığını ve hayatı nasıl anlatıldığını kadın erkek birarada temiz bir kalple tanrıya nasıl gidilebileceğini burada onlar da görsün.

Böylece Türkiye’de Alevi-Sünni ayrımı yapılmadığını Malatya’da görsünler. Bu cemevi 1977’deki olayların bir daha yaşanmaması için açılmıştır. Türkiye’nin üzerinde oynanan bütün oyunlara rağmen, insanlar birbirlerine düşmanca duygular beslemeyecekler ve bugün Suriye’de yaşanılan Alevi-Sünni çatışması bizde olmayacaktır. Malatya’da bu açılan cemevi buna en güzel cevaptır.”
Doğan’ın konuşmasından sonra cemevi, Ali Dede’nin okuduğu duayla açıldı. Açılış töreni deyişler, semah gösterisi ve lokma dağıtımıyla sona erdi.

KATILIMCILAR

Açılışa, Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, AK Parti Malatya Milletvekili Cemal Akın, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Osman Güder, CHP İl Başkanı Enver Kiraz, CHP Merkez İlçe Başkanı Abdulvahap Ayzabar, Dilek Belediye Başkanı Yusuf Dalbudak, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Doğanşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaman ve vatandaşlar katıldı