ENGÜZEK YAZI DİZİSİ - 2
HAZIRLAYAN: BÜLENT KUTLUTÜRK

HALKIN KATKILARIYLA BELEDİYECİLİK YAPILIYOR

 

Halkın katılımıyla belediyecilik yapıyor
Ağılbaşı’nın belediye olmasından bu yana 2 kişi dönüşümlü olarak sürekli belediye başkanlığı yapmış. Anlaşmalı gibi görünen bu kişilerin oluşturduğu geleneği ise Cengizhan Kılınç bozdu. Kılınç, 2009’da girdiği seçimi kazanarak başkan seçildi.
02 Kasım 2010 Salı
Engüzek’te son yıllarda yaşanan değişimi Belediye Başkanı Cengizhan Kılınç’a sorduk. Kasabadaki “dönüşümlü belediye başkanlığı” geleneğini bozan 48 yaşındaki Kılınç, yaptıklarını, yönetim anlayışını ve projelerini Yenigün Gazetesi’ne anlattı.

Yenigün: Ağılbaşı’nda bir ilki başardınız. Onyıllardır devam eden bir belediye başkanlık sistemi vardı, iki kişi arasında geçen seçimleri üçüncü kişi olarak kazandınız. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Cengizhan Kılınç: Ben ticaretle uğraşan birisiydim. Ağılbaşı’nın yaşam tarzını biliyordum ve ona duyarlı biri olarak yaşanan sürecin zamanla hizmeti azalttığını gördüm. Burada “Nasılsa bizim” gibi bir anlayış vardı. Ağılbaşı halkı, sadece önüne dayatılana “Evet” demek zorunda kalmıştı. Ben bunu değiştirmek istedim.

- Nasıl bir yöntem izlediniz?

- El halı imalatı yapıyordum ve Halk Eğitim Merkezleriyle çalıştığım için toplumla iç içeydim. Halıcılık işine 1989 yılında başladım. Halıcılık kurslarının yanı sıra çiftçilik de yaptım. 2009’da belediye başkanı seçildim.

Ağılbaşı’nda kabilecilik vardı. Komolar grubu, diğerlerinin üzerinde baskındı. Ben de Komolardanım. Ama babamın ticari işleri nedeniyle Hacilar grubuna daha yakındık. Bu işin, iki kişi arasında böyle devam etmemesi gerektiğini söyledim. Hacilar beni daha çok destekledi ve başkan seçildikten sonra bu kabileciliği bitirdim.

- Peki neden ÖDP’den aday oldunuz?

- Ağılbaşı’nda sosyalist bir yapı var. Sol bir parti, seçime girilmesi gereken partidir. Ama örneğin, yaşlı bir partinin CHP’ye mührü basması ile ÖDP’ye basması farklıdır. CHP geleneğinden dolayı belki de yüzde 10 civarında bir oy kaybımız olmuş olabilir. Yine de seçimi kazandık.

- Ağılbaşı’nda kazanmak için sol bir parti ile girmek zorunda hissettiğiniz için mi yoksa gerçekten kendinizi solcu, sosyalist biri olarak gördüğünüz için mi ÖDP’yi tercih ettiniz?
- Ben de halkım da sol ve sosyalist bir yapıdadır. Parti tercihim, siyasal kimliğimle örtüşmekteydi.

- Neden CHP’ye geçtiniz?

- Bu çok önemli bir konu. Ağılbaşı halkı ağırlıklı olarak zaten CHP’lidir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanlığı’na seçilmesi benim de CHP’ye geçmemim için en önemli nedendir. CHP’nin yenilenmesi, gerçek kimliğine bürünmesi yönünde aldığımız mesaj ve Kılıçdaroğlu’na inancımız Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçmemize neden oldu diyebilirim.

- Peki sizden önceki belediye başkanlarından farklı olarak Ağılbaşı’nda neler yapıyorsunuz? Demokratik halk belediyeciliği diye tabir edilen bir belediyecilik anlayışı var. Örneğin 1980 öncesinde Fatsa Belediyesi buna bir örnektir. Siz de bu deneyimden faydalandınız mı?

- Fatsa örneği elbette ki çok önemli. Ama 1978 dönemindeki halkın siyasallaşma düzeyiyle bugünkü çok farklı. Ben yine de Fatsa düzeyinde çok işler yaptım. 2 bin metre kanalizasyon yaptım, bunun yüzde 40’ını belediyeden yüzde 60’ını ise halktan aldım. Bu sene 20 bin liraya dinamo aldım, hepsini halk karşıladı. Aldığımız bu dinamo sayesinde gelecek sene Ağılbaşı’ndaki sulama ücretleri daha da düşecek.

Ağılbaşı halkının belediye yönetimine katılması için elimden geleni yapıyorum. Hep beraber, daha güzel bir Ağılbaşı yaratmak için çalışıyoruz. Bana göre toplumdaki önemli unsur maddiyat değil, sosyal dayanışmayı sağlayarak kabileciliği bitirmek ve herkese aynı hizmeti sağlamaktır. Ben bunu başardığımızı düşünüyorum.

- Kısa vadede yapmayı düşündüğünüz bir proje var mı?

- Ağılbaşı’nda bir festival yapmak istiyorum. Diğer ilçelerde ve beldelerde yapılan, klasikleşmiş olan şenliklerden daha farklı bir etkinlik düzenlemeyi planlıyorum. Gelenekselleştirmeyi düşündüğüm bu festivalin dünyanın dört bir yanındaki tüm Ağılbaşılıları bir araya getirmesini istiyorum. Sadece bir araya gelip eğlenmek değil, aynı zamanda konuşmak, tartışmak, geleceğe neler taşıyabileceğimizi ele alacağımız kapsamlı bir program düşünüyorum. Türkiye’nin en önemli felsefecilerinden olan Takiyettin Mengüşoğlu ile ilgili bir panel veya konferans düzenlemek istiyorum. Çünkü Ağılbaşı’nın en önemli değerlerinden olan Mengüşoğlu’nun gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılması gerekiyor.

Kayısı’dan 72 bin lira gelir

Ören Belediye Başkan Yardımcısı, Ağılbaşı belediye binasından belediyenin kayısı bahçelerine bakarak şunları söylüyor: “Helal olsun başkana. Bu bahçeye baktı ve belediyeye 72 bin lira para kazandırdı. Bu parayla da belediyenin önemli bir ihtiyacı olan iş makinası kasabaya kazandırıldı. Biz ise Ören’de belediyenin kayısı bahçesini ihaleye verdik ve ciddi bir gelir elde edemedik.”

“Peki ihaleyi alan kişi para kazandı mı?” soruma ise “Tabi ki iyi para kazandı” diye yanıt verdi.

Bu örnek, Türkiye’deki özelleştirmelerin mantığını da özetler gibiydi. Devlet kendi işlettiği ve en verimli şekilde değerlendirdiği sürece kamu iktisadi teşeküllerinin zarar etmesi mümkün değildir. Hatta kamuya büyük kazançlar sağlamaktadır.

Ağılbaşı Belediyesi de kayısı bahçesini üç beş bin liraya ihaleye vermiş olsaydı, 72 bin liralık bir gelirden mahrum olacak, Ören Belediyesi’nin durumuna düşecekti.

Belediye Başkanı Cengizhan Kılınç’ın “halk belediyeciliği” anlayışının bir yönünün de bu olması önemli bir ayrıntı.

CHP’li belediye başkanlarından “Ağılbaşı’na destek” sözü

İmkansızlıklar nedeniyle yapmak istediği pek çok projeyi hayata geçiremeyen Ağılbaşı Belediye Başkanı Cengizhan Kılınç’a Malatya’daki 10 CHP’li belediye başkanı destek verdi.

HASANÇELEBİ VE GÜZELYURT BAŞKANLARI BAŞI ÇEKTİ

CHP İl Başkanı Veli Ağbaba’nın öncülüğünde

Ağılbaşı’nda 21 Ekim Perşembe günü yapılan belediye başkanları toplantısından önce Kılınç’ın projelerini dinleyen başkanlar, kasaba meydanına yapmak istediği park ve kültür merkezine destek sözü verdiler.
Hasançelebi Belediye Başkanı Mehmet Şerif Yıldırım ve Güzelyurt Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları’nın somut desteklerini orada açıkladıkları toplantıda, diğer CHP’li belediye başkanları da park ve kültür merkezi için her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını söylediler.

Engüzekli milletvekili

Şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nde Engüzekli bir milletvekili var. Kendisi Malatya milletvekili değil, ama doğma büyüme Engüzekli.

CEZAEVİNDEYKEN MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ

Bir toplantıdayken gözaltına alınarak tutuklanan, yargılanması devam ederken cezaevinde aday gösterilen ve 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde İstanbul'dan bağımsız milletvekili seçilen Sabahat Tuncel, vekil seçildikten sonra cezaevinden tahliye edildi ve daha sonra DTP'ye katıldı.

Tuncel, şu anda da BDP'nin milletvekili olarak siyasi yaşamını sürdürüyor.

BABASI İL BAŞKANI

Sabahat Tuncel'in babası Fahrettin Tuncel ise şu anda BDP'nin Malatya İl Başkanlığı görevini sürdürüyor.