AĞILBAŞI GELENEKLERİ KAYIT ALTINA ALINIYOR

Ağılbaşı Kasabası’da doğum, evlenme, yemek kültürü, düğün ve günlük yaşama dair birçok konu kayıt altına alınacak. Kayıtlar kitap haline getirilecek.

Ağılbaşı Kasabası’nın gelenek ve görenekleri kayıt altına alınıyor. Darende’nin kültür varlığının kayıt altına alınmasıyla ilgili çalışmalar hızla devam ediyor.

Çalışmaları yürüten Sadrazam Mehmet Paşa Kütüphanesi Müdürü Nevim Eryılmaz Doğan ve beraberindeki çalışma gurubu bu kapsamda Ağılbaşı Kasabası’nı ziyaret etti.  İlk olarak Belediye Başkanı Cengizhan Kılınç’ı ziyaret eden ekip, Ağılbaşı Kasabası’ndaki yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi verdi. 


KAYMAKAMA TEŞEKKÜR

Ziyaretten oldukça memnun olduğunu belirten Belediye Başkanı Cengizhan Kılınç, şunları söyledi: “Kaymakamımız tarafından böyle bir çalışmanın yapılmaya başladığını duyduğum zaman çok memnun oldum. Kasabamızdaki gelenek ve göreneklerin de kayıt altına alınmasına ayrıca sevindim. Daha önce böyle bir çalışma yapılmamıştı. Bu çalışmayı başlatmasından dolayı öncelikle Kaymakamımız Mehmet Aktaş ve çalışma ekibine teşekkür ederim.”

Darende Kaymakamı Mehmet Aktaş, “Darende kültürünün kayıt altına alınarak gelecek nesillere aktarılması ile ilgili çalışmalarımızda ilçemizin her yöresini tarayarak elde edeceğimiz bilgiler ışığında ciddi bir eser ortaya çıkarmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi. 

KİTAP HALİNE GETİRİLECEK

Ağılbaşı Kasabası’ndan yaşayan yaşlılardan alınan bilgiler dijital ve yazılı ortama alınarak, kasaba ile ilgili gelenek, görenek örf ve adetler kaydedildi. Vatandaşlarla yapılan söyleşide doğum, evlenme, yemek kültürü, düğün ve günlük yaşama dair birçok konuya değinildi. Yapılan bu çalışma sonunda derlenen bilgilerin bir kitap halinde gelecek nesillere aktarılacağı söylendi.

Derleme çalışmalarının Ağılbaşı Kasabası bölümüne İlçe Kaymakamı Mehmet Aktaş, Emniyet Müdürü Salih Köken, İlçe Tarım Müdürü İsmail Sönmez, Özel İdare Müdürü Savaş Kazancıoğlu ve Osman Demirel de katıldı.