BELEDİYE BAŞKANI CENGİZHAN KILINÇ İLE RÖPÖRTAJ YAPTIK VE SİTEMİZDE DAHA ÖNCE SİZİNDE SORMUŞ OLDUĞUNUZ SORULARI VE MERAK ETTİKLERİMİZİ SORDUK. YAKLAŞIK 25 SORU VARDI . BUNLARIN HER HAFTADA 3 YADA 5 TANESİNİ YAYINLIYACAĞIZ. İLK 3 SORU VE CEVAPLARI...

1- ENGÜZEK.NET - Başkanlığa Geldiğinizde En Çok Yaşadığınız Sıkıntılar Nelerdi Ve Bunları Aşabildiniz mi?

BAŞKAN- Çok Fazla Sıkıntıyla Karşılaşmadım. Sadece Dedikodu vardı.Başkası Bu İşi Yapamazmış da Sadece Önceki İki Başkan Yapabilirmiş Gibi Konuşmalar. Hâlbuki  Bu İsi Benden Çok Daha İyi Yapabilecek İnsanlarda Var Bunu da Biliyorum. Bunu Engüzek Toplumu Olarak Aşmamız Gerekiyor
Ama Su Anda Onları Tam Olarak Aşabildim Ve Buda Güzel Bir şey.Başka Çok Büyük Bir Sıkıntı Yoktu.

 

2- ENGÜZEK.NET -Sizce Ön Planda  Ağılbaşı Kasabasının  Ne Gibi Sorunları  Var..

BAŞKAN - Ağılbaşı Kasabasının Bir Çok Sorunu Var. Bunları Biliyorum Ve Çözüm Yollarını da Biliyorum. Elimden Geldiği Kadar, İmkânlar Elverdiğince Çözeceğimde Bunu Belirteyim. Ama Ön Planda Olan Ağılbaşı Kasabasında Çok Büyük Bir Kültür Erozyonu Var.
Ciddi Bir Dayanışma Yok, Sosyal Bir Dayanışma Yok.Kimse Kimseye Yardım Etmek İstemiyor, Kimse Topluluk Olarak Hareket Etmek İstemiyor, Bireysellik Çok Fazla Ön Planda, Çekememezlik Çok Fazla...
Bunlar Çok Üzücü Şeyler.Öncelikle Bu Düşünce Yapısı Ve Bu Art niyeti Kendi Aramızda Bitirmemiz Gerekiyor.Bunu da Aşamayacak Bir Toplum Değiliz.Bir Çok Okumuş İnsanımız  Var Bu Aşılabilir Ve Bence Artık Aşılma Zamanı Çoktan Geldi. Malatya’da Ağılbaşını Bilmeyen Duymayan Yoktur Ve Zaman Zaman Bu Kötü Bir Şekilde Duyuluyor Bunlar Olmamalı Çünkü Ağılbaşı Çok Farklı Bir Yer Ve Birlik Olmalı Ve Herkes Ağılbaşı Kasabasını Yapmış Olduğu Farklı Güzellikleriyle Bilmeli.

3- ENGÜZEK.NET -Yapmak İstediğiniz Projeler Nelerdir ?


BAŞKAN - Yapmak İstediğim Birçok Proje Var. Ama Şunu Belirteyim Hemen, Ben Yeni Fikirlere Ve Yeni Projelere Açık Bir İnsanım, Özellikle Okumuş Birçok İnsanımız Var Gelsinler Konuşalım Yeni Yeni Projeler Üretelim, Birlikte Hareket Edelim Ve Güzel Kalıcı Şeyler Bırakalım Geride.
Ağılbaşı’nın Ufak Tefek Projelere Değilde Daha Büyük Projelere İhtiyacı Var, Büyük Projelerin Yapılması Gerekiyor.
Ağılbaşı’nda Sosyal Yaşantısını Çok Önemsemeyen, Maddi Olarak, Maddiyatı Daha Fazla Ön Plana Çıkaran İnsanlarız. Bu Birilerinde Değil Hepimizde Var.
Şimdi Ergü Sulamasıyla İlgili Özel İdareye Vermiş Olduğumuz Bir Proje Var.
Birde Soko Deresinde Bir Gölet Projemiz Var. Bunların İkisini de Gerçekleştirmek İstiyorum. Aslında Soko Deresi Projesi Kesin Olacak Gibi Görünüyor. Ama Ben Her İki Projenin de Olmasını Ve Ergünün Tam Olarak Sulanmasını İstiyorum. Çünkü Ergü de Çok Verimli Topraklar Var Ve Bunlar Susuzluktan Dolayı Kaybedilmemeli.
Soko Deresi Projemiz Artık Rasat Aşamasına Gelindi, Suyun Rasadı Aşamasındayız.Güzel Bir Yağış Olursa Baharın Oradaki Suyun Verimini Alabiliriz.

ENGÜZEK.NET -Orada Ne Gibi Çalışmalarınız Oldu?

BAŞKAN - Biz Gereken Yerlere Müracaatlarımızı Yaptık. Derede Yaklaşık 4 Milyon Küp Suyu Toparlayacağımız Bir Proje. 1 Milyon 300 Bin Ton  Su Bize Yeterli Olacak Bir Su Ve Bu Su Çok Kısa Bir Sürede Toparlanabilecek Bir Su.2500 Dönüm Körce den,  5 Bin Dönüm Aşağı Köy Ve Gedene, Kerimli,  Bu Gölet Suyuyla Çok Rahatlıkla Sulanabilecektir.
Bu Projeye Devlet Su İşleri de Çok Sıcak Baktı, Çünkü Fazla Masrafı Olmayan Bir İş.
Görevlilerle Birlikte Gidip Zemin Etüdüne Bakıldı Ve Yetkililer Çok Beğendiler Bu Projeyi. Ve %90 Olacak Gibi.Türkiye Çapında Zaten 1000 Gölet Diye Bir Projede Var İşte Ağılbaşındaki Yapmayı Düşündüğümüz Gölet de Bunlardan Birisini İçerecek. Bunun İçin Devlet Destek de Veriyor.
Ama Öncesinde Tohmadan Su Çıkarma Projesini Çok Kısa Zamanda Hayata Geçirmek İstiyordum. Ama Bu Projede Kimseden Ciddi Bir Destek Ne Yazık ki Göremedik. Bunun En Büyük Sebebi de Önceden Yapılan İşlerin Ya Hiç Başlanmaması Yada Yarım Bırakılmış Olması Sulama Diye Düşünüyorum.
Ergü Bir buçuk Trilyonlirayla, Dönüme Vurduğumuzda 45 Milyon, Bu Parayla Ergü ye Sulama Suyu Çıkarılabilir
.

 

ENGÜZEK.NET -  Yapmış Olduğunuz Başka Bir Röportajda İlk Olarak Bir Festival Yapmak İstiyorum Demişsiniz. Önümüzdeki Dönemde Bir Festival Yapacak mısınız ?

BAŞKAN - Böyle Bir Düşüncemiz Var. Bir Festival Yapmayı Düşünüyoruz Ama Ağılbaşı Biraz Farklı Bir Yer Onun İçin Farklı Güzel Bir Festival Yapılmalı.Her Konuda Olduğu Gibi Burada da Karşımıza Maddi Sıkıntılar Çıkıyor. Şimdi Yapmayı Planladığımız Bir Festival 20bin İle 30bin TL Arasında Bir Para Gerektirecek. Bu Parayı da  Sadece Belediyenin Karşılayamaz. Ama Bir Festival Yapılmalı Ve Kültür Ağırlıklı Olmalı, Panel Düzenlenmeli.Daha Bizim Bile Tam Olarak Bilmediğimiz, Tanımadığımız Çok Değerli İnsanlarımız var, Bunlar Kimdir, Ne Yapmışlardır Bunları Bilmemiz Ve Öğrenmemiz Gerekiyor ve daha birçok şey.Maddi Konular Bir şekilde aşmaya çalışıp, Güzel Bir Festival Yapmayı düşünüyoruz...
Şunun Altını Çizerek Belirtmeni İstiyorum.Özellikle Siz Gençlerden Proje Bekliyorum Bu Festival Konusunda.Daha Güzel Nasıl Yapılmalı Ve Nasıl Yapılabilir, Bu Konuda Fikir Alışverişinde Bulunmalıyız Ve Birlikte Nasıl Bir Festival Yapılacağına Karar Vermemiz Gerekiyor.Bunun İçin Proje Bekliyorum Gençlerden En Azından Gelsinler Birlikte Oturup Konuşalım Ve Güzel Bir Şeyler Yapalım.

4- ENGÜZEK.NET -Maddi Ve Manevi Olarak Sıkıntılar Yaşıyor Musunuz, Yaşıyorsanız Bunları Sırayla Belirtir Misiniz ?

BAŞKAN: Kendimize Ait Pek Fazla Bir Sıkıntımız Yok.
İller Bankası Gibi Yerlerden Para Alıp Borçlanmak Da İstemiyoruz Acil Olarak Yapmamız Gereken Çok Büyük Bir Eksiğimiz Yok. Kanalizasyon Sorunumuz Yok, Su İçin Personelimiz Aralıksız Çalışıyor.Yol Konusunda Sıkıntımız Var Oda Tek Başına Belediye Olarak Yapabileceğimiz Bir Şey Değil

ENGÜZEK.NET -Yeri Gelmişken Sorayım Eski Belediye Başkanlarından Belediyeye Kalan Bir Borç Varmı ?

BAŞKAN:Ciddi Bir Borç Bırakılmamış, Bazı Ssk, Maliye, Tedaş Ve Emekli  Borçları Vardı.Onun Dışında Diğer Başkanların Bıraktıkları Ciddi Bir Borçları Yok.

 

5- ENGÜZEK.NET -İlk Okul, Ortaokul Ve Yatılı Okul Konusunda Herhangi Bir Çalışmanız Ve Düşünceniz Var Mı ?

BAŞKAN: Bu Konuda Mayıs Ayında Bizim Bir Çalışmamız Oldu.Secim Döneminde Ağılbaşında İlkokulu Açacağız Demiştim.Belediye Olarak Öğrenci Başı 150 – 200 Tl Vererek Öğrencileri Ağılbaşında Tutup Bir Sınıf Açabiliriz Diye.Daha Sonra Gerekli Yerlere Başvurduk İlçe Milli Eğitimden Gelenler Oldu.İlkokulu Açtığınızda Çocukları 5 İnci Sınıfa Kadar Okuttukdan Sonra Ne Yapacaksınız,6.7 Ve 8 Sınıflar İçinde Yine Belli Bir Seviyeye Ulaşmanız Gerekiyor. Yani Bu Konuda Bir Çalışmamız Oldu Ama Başarısız Olduk.Yatılı Okul Konusunda İse İlçe Milli Eğitim Bize Orada Okuyacak Olan Öğrencinin Sosyal Hayatı Var Mı Diyor.Yani Çarşısı, Marketi, Manavı, Cafe si, Var Mı ? Bu Gibi Şeyleri, Öğrencinin Sosyal Hayatını Yaşayabileceği Bir Ortamı Yatılı Okul İçin Şart Koşuyor.

 

6-ENGÜZEK.NET -Göreve Başladığınızdan Günden Bu Güne Ne Gibi Çalışmalar Yaptınız ?

BAŞKAN:   Göz Suyu İle İlgili Bir Çalışmam Oldu.Olumlu Bir Çalışmaydı Ve Oradaki Su %40 Oranında Arttı. 7 Bin Metre Küp Bir Toprak Hafriyatı Çıkarıldı.

Tohma Dan Gelen Su Kanalı Kırılıp Yıkıldığı İçin  O Kanalı  Yaklaşık 1500 M Yi Boruya Aldık.

İçme Suyu Ve Sulama Suyu Boruları Sürekli Sorun Çıkarıyordu, Bunların Çoğu Yenilendi.

Aşağı Köyde 2 Bin Metre Bir Kanalizasyon Yaptık, Köyde Ciddi Bir Atık Su Problemi Vardı Bu Sayede Çözmüş Olduk

İçme Suyu Ve Sulama Suyu Dinamoları, Sürekli Bozulan Dinamolar Vardı Bu Dinamolar Yenilendi

Kayısıdan 70 bin tl gelir elde ettik, İşçi Ve Diğer Masraflarını Çıkardıktan sonra kalan 58 bin tlnin 45 Bin TL sine Makam Aracı Aldık, 98 Bin Tl Yede Kepçe Aldık.
Önümüzdeki Mart, Nisan Aylarında Bir Kamyon Alacağız.

 

7- ENGUZEK.NET:  YOLLARIMIZ ÇOK KÖTÜ BİR DURUMDA YOLLARIMIZ YAPILACAKMI ?

BAŞKAN: Yollar için gitmediğimiz yer kalmadı.yapılmadığını hepimiz görüyoruz.açıkça söylemek gerekirse, taraf tutuluyor.bunu biliyorum ve görüyoruz da kötü olan başka bir şey daha var,kasabamızla birlikte diğer köylerde cezalandırılıyor.bu çok kötü  ve olmaması gereken bir durum ama ne yazık ki oluyor.
Önümüzdeki yıl için 7 km lik bir stabilize yol çalışması var belki programa alınabilir, ama tam olarak buda kesin değil.


ENGUZEK.NET: Biz sadece ana yollardan bahsediyoruz, ama bi çok ara yolumuzda var bozuk olan, körce,ergü ve kırmızı kaya yolu gibi.bu yollarda bir çalışma olacak mı?


BAŞKAN: Belediye birliğinin greyderi alınıp sıyırma yapılıyor.ama bu yıl belde yollarının yapılması için maddi olarak bir desteğin geleceği söylenmekte, destek geldiği taktirde o bahsettiğiniz ara yolları ciddi bir şekilde elden geçireceğiz. göz yolu gibi bahçe aralarının yolları içinde ne yazık ki elimizden çok da fazlası gelmiyor.o yolları yaptığımızda yol kenarındaki bahçelerin hemen hepsine küçük de olsa zarar veririz, bizde bunu yapıp insanların kalbini kırmak istemeyiz, yoksa orada da küçük de olsa bir çalışma yapılabilir..
önce belediyelere ve köylere çok ciddi destekler verilmekteydi. şu anda hükümetinde nüfusu 2000 in aldı olan belediyeleri belediyeden çıkarma çalışmaları olduğu için bizim belediye gibi belediyelere destek de çok azaldı.
Şu anda destek sadece iller bankası ödeneği olarak geliyor.kavakyazısı’ndaki  kilit taşı için ve kandili deki suyun getirilmesi az miktarda ödenekleri oldu. böyle azda olsa belediyemize destek de bulunulsa çok güzel projelerimiz var.bunları da gerçekleştirebiliriz.ama bu projeleri yapabilmek için önümüzü görebilmemiz gerekiyor.chp’liler engüzeğe geldiğinde burası için bir park sözü verdiler 10-15 gün içerisinde oranın kaba inşaatına başlanacak.demem o ki az bir destek olsa yollarda çok güzel bir şekilde yapılır elimizdeki projelerde.

 

8- ENGUZEK.NET: İÇME SUYU VE SULAMA SUYU SIKINTIMIZ VARMI BU KONUDA NELER YAPTINIZ VE ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE NELER YAPMAYI DÜŞÜNÜYORDUNUZ.

BAŞKAN: İçme suyu sıkıntımız yok gibi,insanları mağdur etmemeye çalışıyoruz. yazın kasabamız çok kalabalık olduğundan dolayı günde 600 ton su basılmakta.
Borular ciddi anlamda sıkıntı yaratmakta. deliniyor, patlıyor özelliklede dinamolarımız yanabiliyor. bunlara anında müdahale edip en kısa zamanda yapmak ve insanları sıkıntıda bırakmamak gerekiyor.özellikle dinamolar büyük de bir maliyet çıkarmakta.buda sıkıntı bizim için. belediye bu gibi zararlarının karşılanabilmesi için bile kar edemiyor.suyun maliyeti bize 1.2 tl ye geliyor.bizim halktan aldığımız 800 krş. Malatya gibi bir yerde, cazibesi ile enerji harcanmadan akan bir suyun tonu, evlerde 1.5 tl iş yerlerinde yaklaşık 5 tl.      
Ama sonuç da bunu da yapmamız gerekiyor çünkü buda bir hizmet.

 

9-ENGUZEK.NET: BU GÜNE KADAR YAPMAK İSTEDİĞİNİZ VE YAPAMADIĞINIZ BİR ŞEYLER OLDUMU, OLDU İSE NEDEN YAPAMADINIZ.

BAŞKAN: Engüzek ile ilgili az öncede belirttiğim gibi, yapmak istediğim elimde hazır olan çok güzel projeler var. maddi imkansızlımdan dolayı bunların bir çoğunu yapamıyorum yada ertelemek zorunda kalıyorum. fakat bir çoğunu yapmaya çalışacağım.

10-ENGUZEK.NET: SAĞLIK OCAĞI,  PTT, TEDAŞ, GİBİ KURUMLARI YENİDEN FALİYETE GECİRMEK MÜMKÜNMÜ.

BAŞKAN: Bu gibi kurumlar faaliyete giremez, çünkü nüfüs azaldığı için devlet buraları yeniden faliyete geçirmiyor ama nüfüs artarsa tabiki olabilir.

11-ENGUZEK.NET: PETROL İSTASYONU YENİDEN İŞLETİLEMEZMİ, BUNUN İÇİN HERHANGİBİR ÇALIŞMANIZ OLACAKMI.

BAŞKAN: İnsanlarımızın bu konuda belediyemize karşı bir güvensizliği var.Bunu açıkça söylemek isterim.Bu yüzden bunu belediye olarak yapma taraftarı değiliz. Ama şahsi olarak yapılabilir, ve bu çok da önemli ve aynı zamanda gerekli bizim kasabamız için.

 

12-ENGUZEK.NET: BELEDİYE OTOBÜSLERİ YENİDEN MALATYA’YA SEFER YAPACAKMI, YOKSA VAR OLAN ŞAHSİ ARAÇALARI YETERLİ GÖRÜYORMUSUNUZ.

BAŞKAN: Ben başkanlığa başlamadan önce dahi böyle bir vaade bulunmadım.Çünkü belediye uzak mesafelerde para kazanamıyor aksine belediyeyi zarara uğratabiliyor , bazen boş gelip gittiği dahi oluyor.masrafı geliriyle başa baş olsa hizmet için buna değer ama zarara uğrattığı taktirde olmuyor. Şuanda var olan şahsi araçlar  yeterli oluyor ve o sayede  gelirde elde edebiliyorlar.
Birileri gelip bu şahsi araçlar iyi hizmet etmiyor dese o zaman farklı bir şey deneriz, ama şu anda böyle bir şikayetde yok.
Darende’ye her pazartesi ve Cuma günleri aracımız gidiyor şu anda ve 65 yaş üzeri ve fakir olan insanlarımızdan parada alınmamakta.

 

13-ENGUZEK.NET: KASABAMIZDA KAYNAKÇI, HIRDAVAT, MANAV, KASAP, MARKET, FIRIN  GİBİ EKSİKLİKLERİMİZ VAR, BUNLAR KÜCÜKDE OLSA FALİYETE GEÇİRİLEMEZMİ, BU KONUDA YAPMAYI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ ÇALIŞMALARINIZ OLACAKMI.

BAŞKAN: Yazın bildiğiniz gibi kasabamız çok kalabalık olmakta.biri çıksa et getirip bunu pirzola veya kuşbaşı haline getirse insanlar alır ve çokda güzel parada kazanabilir aynı şekilde kaynakçı market vb.Ama bir kaç kişiye söylememize rağmen hemen herkes ben yapmam veya yapamam dedi.
     Fırınımız var ve fırınımız ne yazık ki fuel oil çalışan bir fırın.Bu daha önceki dönemlerde denenmiş, o fırında 500 ekmekten fazla çıkartıldığı taktirde kara geçilebiliyor.  500 ekmeğin altında ekmek yapıldığı zaman zarar ediyor. 500 ekmekte 1 günde kasabamızda satılmadığı için böyle bir durumda zarar ediyor.
Yoksa fırınımız duruyor ve malzemeleri de sağlam.

 

14-ENGUZEK.NET: KASABAMIZ DARENDEYE BAĞLIMI KALACAK YOKSA HEKİMHAN YADA YAZIHANA BAĞLANMASI GİBİ BİR DÜŞÜNCENİZ VARMI ?

BAŞKAN: Bu konuyu belediyemizin meclis toplantılarında konuştuk, tartıştık ve bu konu başkanlığa geldiğim günden bu güne gündemimimzde.insanlarımız Darende nin bazı yanlış uygulamalarından dolayı Darende yi istemiyor ve Darende de tüm kurumlar biliyor ayrılmak istediğimizi.
Ama iyi düşünmek gerekiyor bu konuyu, bazı insanlar için iyi olacak bir durum bazıları için kötü olmamalı.
Şu anki durumda Hekimhan a bağlanma durumumuz  var ve büyük bir ihtimalle de böyle olacak.
Mayıs ayı toplantımızda bu konu netleşecek ve o zamana kadar yinede olağan durumları gözden geçirmeye devam edeceğiz çünkü çok iyi düşünüp doğru karar vermek gerekmekte.
Yazıhan için

 

15-ENGUZEK.NET: MALATYA YOLUNUN YUKARIDAN YAZIHANA YOLUNA BAĞLANARAK YAPILMASI MÜMKÜNMÜ BUNUNLA İLGİLİ BİR ÇALIŞMANIZ VARMI.

BAŞKAN: O yol için özel idareyle görüştük.onlarda bu projeyi biliyorlar ama şu anda bunun için bir ödenek verilmedi.Aslında o yol hermen herkes tarafından çok kısa olarak biliniyor ama öyle değil, o yolda çok uzak.kasabamızdan epreme ye kadar olan kısım yakın ama sonrası uzak ve birazda tehlikeli bir yol.Şu anda o yol acık zaten, normal aracınızla gidebilirsiniz.
Oradaki yol için  ciddi bir proje çıkarılıp güzel bir şekilde yapılsa olabilir ama şu anda öyle bir konuda da bize ne ödenek verildi nede herhangi bir konuda destek.

 

SONRAKİ SORU VE CEVAPLARI ÇOK YAKINDA BURADA...

 

SİZİNDE SORMAK İSTEDİKLERİNİZ VARSA BURAYA TIKLAYINIZ.